Izazovi digitalne privatnosti: Granice novinarske etike
U današnjem digitalnom dobu, pitanja privatnosti postaju sve kompleksnija, posebno kada su mediji u pitanju. Nedavni incident, gde je medijska kuća u Republici Hrvatskoj javno objavila privatne fotografije ženske osobe preuzete s njenog zatvorenog Facebook profila, uz naslov „Vitkim nogama voli se pohvaliti i bivša“ podstiče ozbiljne razgovore o granicama novinarske etike i zaštiti ličnih podataka. Ovaj slučaj postavlja pitanje da li bi trebalo izraziti zabrinutost zbog potencijalne normalizacije preuzimanja tuđih slika bez odobrenja u medijskom izveštavanju.
Agencija za zaštitu osobnih podataka u Hrvatskoj donela je odluku u korist zaštite privatnosti, ističući da dostupnost fotografija na privatnom Facebook profilu ne opravdava njihovo javno objavljivanje bez odobrenja osobe te da navedeno postupanje predstavlja nezakonitu obradu ličnih podataka. Ovakva odluka ukazuje na važnost poštovanja privatnosti pojedinaca, čak i kada su određeni podaci dostupni na društvenim mrežama.
Ukoliko bi se slična situacija dogodila u Republici Srbiji, primenile bi se odredbe Zakona o javnom informisanju i medijima koji u članu 91. stav 1. garantuje pravo na zaštitu privatnosti pojedinca, dok stav 4. pruža osnovu da se povreda privatnosti može smatrati dopuštenom ako postoji opravdani javni interes u vezi s novinarskom delatnošću ili informacijama. Ovaj pravni okvir pažljivo balansira između zaštite ličnih podataka i slobode medija, poštujući načelo ravnoteže između prava pojedinca na privatnost i potrebe javnosti za informacijama.
Incidenti poput opisanog zahtevaju pažljivo vaganje i analizu specifičnosti svakog pojedinačnog slučaja. Dok postoji potreba za informisanjem javnosti, istovremeno se mora poštovati pravo pojedinca na privatnost. Novinari i medijske kuće treba da pristupaju prikupljanju i objavljivanju ličnih podataka s posebnim oprezom, vodeći računa o etičkim i pravnim normama koje štite privatnost pojedinaca.
U skladu s ovim, važno je ne samo razgovarati o granicama novinarske etike već i podizati svest o pitanjima privatnosti u digitalnom dobu. Ovo je ključno za očuvanje integriteta novinarske profesije i građenje poverenja između medija i javnosti, ali pre svega, bitno je radi zaštite naših ličnih podataka. U slučaju da verujete da je nastupila situacija u kojoj je došlo do povrede vaših ličnih podataka ili zloupotrebe istih na bilo koji način, možete se obratiti advokatskoj kancelariji radi pokretanja postupka pred Poverenikom, odnosno pred nadležnim sudom, u slučaju da je nastupio neki vid nematerijalne štete.